Bumbieris Viljamss - šķirnes apraksts un īpašības

Augļaugi jau sen ir bijuši populāri dārznieku vidū. Nav apgabala, kur, izņemot jāņogas, ābeles un plūmes, bumbierim nebūtu vietas. Bumbieru Viljamsu dārznieki īpaši augstu vērtē. Tas ir slavens ar savu nepretenciozo kopšanu, saldajiem, aromātiskajiem augļiem un augsto uzglabāšanas līmeni. Turklāt ir vairākas šķirnes pasugas, kas agrāk vai vēlāk vasaras sezonā nes augļus.

Šķirnes apraksts un īpašības

Šī bumbieru šķirne ieguva savu nosaukumu, pateicoties angļu selekcionāram. Radītājs bija koncentrējies uz sava reģiona silto klimatu un patiesībā neuztraucās par kultūras pielāgošanu Krievijas sala ziemām. Tāpēc šķirni ieteicams audzēt maigā klimatā.

Williams bumbieru šķirne ir slavena ar savu nepretenciozo kopšanu, saldajiem aromātiskajiem augļiem un daudzpusību apstrādē.

Koks nav garš, reti aug līdz 3 metriem. Tam ir klasiska olveida lapotne, no ārpuses nedaudz izliekta ar spīdumu. Kronis ir blīvs, piramīdveida. Dzinumi ir spēcīgi, biezi, izliekti. Kultūra nav pašauglīga, tāpēc blakus jāstāda apputeksnētāju šķirne. Sāk nest augļus pēc trešā dzīves gada. Augļi ir sulīgi, smaržīgi.

Uzziņai! Krievijas Federācijas valsts reģistrā Viljamsa bumbieris ir reģistrēts kā agra rudens bumbieris. Tās cits nosaukums ir hercogienes vasara.

Ieteicams audzēšanai siltā klimatā

Koka apraksts

Koks aug ātri, ātri. Augļi no 3-4 gadiem, cidonijas kā krājuma klātbūtnē. Pēc pirmā augļa Viljamsa izaugsme palēninās. Izkliedētais, sabiezētais vainags aug leņķī. Brūnganas nokrāsas zari ar pelēku nokrāsu, kas zem augļa svara noliecas uz zemes. Bumbieris nav spējīgs pašapputes. Lapas ir lielas, ovālas, gludas un spīdīgas. Lapas malā ir mazi, bieži iegriezumi. Zied vēlu.

Augļi

Augļi parasti ir bumbieru formas, lieli. Katra augļa svars svārstās no 170 līdz 250 gramiem. Āda ir plāna ar tumšiem plankumiem. Augļu krāsa ir dzeltena ar sārtiem sāniem. Dažām pasugām var būt sarkana krāsa.

Celuloze ir sulīga ar krēmīgu nokrāsu. Maiga tekstūra, ar nelielu graudainību. Augļu garša ir salda, medaini ar muskatrieksta notīm. Aromāts ir spilgts, intensīvs.

Augļu krāsa ir dzeltena ar sārtiem sāniem

Augļu produktivitāte un uzglabāšana

Katrā šķirnes ziedkopā ir vismaz 5 ziedi, no kuriem ir piesaistīti 2-3 bumbieri. Raža nogatavojas augusta sākumā. Šīs kultūras ražas īpašības tika augstu novērtētas. Jo vecāks koks, jo vairāk augļu. Bet neaizmirstiet par ārējo faktoru ietekmi: izaugsmes vietu, klimatu un lauksaimniecības tehnoloģijām.

Koks, kas vecāks par 10 gadiem, ar labu kopšanu maigos klimatiskajos apstākļos, var iepriecināt dārznieku ar 150 kilogramu ražu.

Istabas temperatūrā auglis gulēs ne ilgāk kā nedēļu. Pagrabā vai ledusskapī ne ilgāk kā pusotru mēnesi. Ilgākai uzglabāšanai nepieciešami daži ieteikumi:

 • agra raža, nedēļu pirms pilnīgas nogatavošanās;
 • katra augļa iesaiņošana ar pergamentu;
 • glīta glabāšana koka kastē;
 • uzglabāšanas temperatūra nedrīkst būt zemāka par 1 ° C un ne augstāka par 2 ° C;
 • gaisa mitrums 90% atzīmes robežās;
 • 2 reizes mēnesī pārbaudiet augļu bojājumus;

Svarīgs!Bumbieru uzturēšana svaigā stāvoklī nav ilgtermiņa. Pēc apstrādes augļus ieteicams uzglabāt: zefīru, konservu, ievārījumu, žāvētāju un kompotu veidā. Kad svaigi ēdieni ir sasaldēti, uzglabāšanu var pagarināt līdz diviem gadiem.

Augsti novērtēta Williams bumbieru šķirnei raksturīgā raža.

Cikliska auglība un pašauglība

Bumbieris Viljams zied agri, bet ilgu laiku. Augļu pilnbriedums iestājas augusta otrajā dekādē. Ražas apjoms ir atkarīgs no klimata apstākļiem un koku kopšanas.

Tā kā šķirne nav pašauglīga, tuvumā jābūt apputeksnētāja kokam. Biežāk tas ir Forest Beauty, Paz Crassan, Alexandrovka vai Oliver de Ser.

Šķirnes sadalījums pa reģioniem

Šķirne ir dzimšanas parādā Anglijai. Tad tas tika nogādāts Francijā un no turienes uz Krimu un Krievijas dienvidiem. Mūsdienās kultūra tiek uzskatīta par atsauci un tiek audzēta siltos apstākļos tādos valsts reģionos kā: Adigeja, Kaukāzs, Krasnodaras teritorija.

Bieži sastopams Ukrainā, Gruzijā, Lietuvā, Moldovā, Turkmenistānā, Azerbaidžānā.

Slimības un kaitēkļi

Viljamsa ir šķirne, kas pakļauta raksturīgo bumbieru koku slimībām. Biežāk šādi:

 • kraupis;
 • augļu puve;
 • sakņu vēzis;
 • citosporoze;
 • rūsa.

Šai šķirnei nav izslēgti kukaiņu kaitēkļi.

Profilakses un sanitārijas nolūkos pret rūsu un kraupi 2 reizes gadā koki jāapstrādā ar Bordeaux šķidrumu vai koloidālu sēru, kas izšķīdināts ūdenī.

Lai apkarotu citosporozi, tiek izmantoti dārza var un vara sulfāti.

Augļu puvi novērš joda šķīdums vai citi fungicīdi, kas iegādāti dārzkopības veikalos.

Ja ir aizdomas par sakņu vēzi, augs tiek iznīcināts pēc pirmajām slimības pazīmēm. Pretējā gadījumā jūs varat iznīcināt tuvumā esošos kokus. Lai izvairītos no slimības, pirms stādīšanas zemē stādus 20 minūtes tur vara sulfāta šķīdumā.

Koku sanitārā izsmidzināšana notiek 2 reizes gadā. Lai to izdarītu, izmantojiet fungicīdus Korsar, Iskra, Aktara vai Inta-Vir.

Bumbieru Viljamsa šķirnes

Viljamsa bumbieru šķirnes apraksts nozīmē vairāku pasugu klātbūtni, kas viņai nav zemākas par garšu:

 • Dziedēt. Apakškopi mīl siltas vietas, bagātīgi zied un labi nes augļus. Zied ar sārtu nokrāsu. Bumbieri ir iegareni, spilgti dzelteni. Celuloze pēc garšas ir sulīga, graudaina, saldskāba.
 • Viljamss ir vasara. Labākais šāda veida pasugas pārstāvis. Tas strauji pieaug. Maksimālo briedumu sasniedz līdz 12 gadu vecumam. Kultūra ir zema ar dzeltenīgu stumbru un zariem. Tas zied vēlu, jo faktiski nes augļus. Pirmās bumbieres var novākt ne agrāk kā septembra sākumā. Augļi ar spīdīgu, zaļganu mizu, rozā pusē. Visaugstāko vērtējumu saņēma dzeltenīgi baltas sulīgas mīkstuma garšas īpašības.
 • Viljamss Sarkanais jeb Rouge Delbara ir kompakts koks, blīvi pārklāts ar lapotni. Ražu no viņa vajadzētu sagaidīt ne agrāk kā piektajā gadā pēc stādīšanas. Nogatavojas līdz augusta beigām. Augļi ir iegareni, ar bedrainu bordo nokrāsas ādu. Celuloze ir krēmīga, skāba, ar spilgtu muskatrieksta pēcgaršu.
 • Maskavas hercogiene. Piemīt augsta salizturība un vidējā raža. Augļi ir agri un ļoti lieli. Dažreiz līdz 1 kg svara. Ir maiga maiga garša un patīkams aromāts.
 • Ziemas hercogiene. Rūpes nav dīvainas, bet augsnes izvēlīgas. Mīl saulainus apgabalus. Dod labu ražu ar lieliem augļiem. Bet vēlu, rudens vidū. Augļi ir lieli, sver 500 gramus, dzelteni. Garša ir medaina ar nelielu skābumu.

Priekšrocības un trūkumi

Viljamsa bumbierim, tāpat kā citām kultūrām, ir vairākas priekšrocības un trūkumi. Sugas plusos ietilpst:

 • agrs briedums;
 • augsta produktivitāte, īpaši nobriedušiem kokiem;
 • skaists augļa izskats;
 • nav stingrība pret augsnes rādītājiem;

Kopā ar plusiem ir arī daži šķirnes trūkumi:

 • zema ziemcietība, koka dzinumu un sakņu sasalšanas risks;
 • pašapputes trūkums;
 • neiecietība pret sausumu;
 • uzņēmība pret slimībām;

Šķirnei ir daudz priekšrocību, piemēram: augsta raža, laba augļu garša un to bagātīgās derīgās īpašības.

Nosēšanās

Stāda stādīšanai tiek izvēlēta labi apgaismota, iegrimes aizsargāta vieta. Putekļotāju kokiem vajadzētu izaugt netālu no stādāmā materiāla. Pretējā gadījumā raža nebūs, jo Viljamsa kultūra nav pašauglīga. Stādu izvēlas ne mazāk kā vienu dzīves gadu un ne mazāk kā 1,5 metrus augsta.

Koki tiek stādīti pavasarī, pēc sala, bet pirms pumpuru uzbriest. Rudens stādīšana tiek veikta pirms pirmā sala iestāšanās, lai stādam būtu laiks iegūt visas nepieciešamās barības vielas no augsnes.

Nosēšanās tehnoloģija

Stādīšanas bedrē jābūt vismaz 80 cm diametrā un dziļumā. Bumbieru sakņu sistēma tiek turēta augšanas stimulatorā apmēram 10 stundas, pēc tam tā tiek nolaista bedrē un apkaisa ar dārza augsnes, humusa un superfosfāta maisījumu. Tad bagātīgi laista. Lai atbalstītu stādu, blakus tam tiek izrakts knaģis. Attālums starp kokiem tiek uzturēts vismaz 4 metri.

Urbumam stāda stādīšanai jābūt vismaz 80 cm diametrā un dziļumā

Agrotehnika

Aktīvai augšanai un augļiem ir nepieciešams pienācīgi rūpēties par kultūru. Proti:

 • Laistīšanai jābūt regulārai, īpaši sausos gadalaikos. Pirmajos 3 gados bumbieris tiek bagātīgi laists katru mēnesi. Vietai ap bagāžnieku nevajadzētu izžūt. Pārmērīgu nokrišņu gadījumā laistīšana tiek īslaicīgi samazināta. Viņi pilnīgi pārtrauc koka apūdeņošanu pirms sala.
 • Regulāra nezāļu apkarošana.
 • Mulčēšana palīdzēs saglabāt mitrumu bagāžnieka lokā.
 • Mēslojums tiek lietots trīs reizes gadā. Pavasarī Viljamss tiek barots ar slāpekļa vielām, vasarā ar deviņvīru spēkratu un rudenī ar kāliju saturošiem preparātiem.
 • Atzarošana tiek veikta pavasarī un rudenī. Lai novērstu zarošanos, zari katru gadu tiek saīsināti par 40 cm. Turklāt sanitārajai atzarošanai tiek noņemti novājināti vai slimi dzinumi.

Noderīgas iezīmes

Papildus patīkamajai garšai un zemam kaloriju saturam Williams bumbieriem ir arī citas noderīgas īpašības:

 • Bumbieru augļu ēšana var ievērojami uzlabot imunitāti.
 • Bumbieru mīkstums labvēlīgi ietekmē kuņģa-zarnu trakta, aknu un nieru darbību.
 • Augļu lielā C vitamīna satura dēļ asinsvadu sienas tiek nostiprinātas, tās kļūst elastīgas un stipras.

Uzziņai! Ar novārījumu un uzlējumu palīdzību no Viljamsa kultūras augļiem tiek ārstēts bronhīts, tuberkuloze un tahikardija. Bumbieri ir labi arī kā antidepresanti.

Viljama bumbieriem ir daudz noderīgu īpašību, un tie ir labi pat kā antidepresanti.

Iespējamās pieaugošās problēmas

Audzējot bumbieru koku, jūs varat saskarties ar dažām problēmām:

 • Uzņēmība pret slimībām un kaitēkļu uzbrukumiem. Nevajadzētu atstāt novārtā slimību un kukaiņu profilaksi.
 • Zema ziemcietība. Pirms aukstā laika iestāšanās ieteicams ietīt jaunus stādus.

Tiem dārzniekiem, kuri vēl nav iestādījuši Vilmsa bumbieri savā vietnē, ir laba iespēja to iegūt. Šķirne ir izpelnījusies vasaras iemītnieku slavu un atzinību visā pasaulē par savu bezgaumīgumu, augsto ražu, garšu un derīgajām īpašībām. Pienācīgi rūpējoties un ievērojot vienkāršos lauksaimniecības tehnoloģiju pamatus, kultūra katru gadu priecēs jūs ar bagātīgu smaržīgu ražu.

viesis
0 komentārus

Telpaugi

Dārzs