Melni plankumi uz ābeles lapām: kā izturēties pret koku

Dārznieki bieži atzīmē, ka uz ābolu lapām parādās melni punkti. Šī zīme var norādīt uz temperatūras izmaiņām, kā arī par slimību attīstību. Tāpēc to nevar ignorēt, pretējā gadījumā jums nevajadzētu rēķināties ar labu ražu. Lai pareizi veiktu ārstēšanu, vispirms ir jānoskaidro iemesls, kāpēc lapas uz ābeles kļūst melnas. Pretējā gadījumā visi centieni var būt bezjēdzīgi. Jums vajadzētu arī iepazīties ar to, kādi preventīvie pasākumi palīdzēs aizsargāt dārzu no šī posta nākotnē.

Slimības pazīmes

Ābolu inficēšanās gadījumā papildus melnajiem punktiem ir arī citas pavadošās pazīmes. Tāpēc sākotnēji ir nepieciešams veikt rūpīgu koka pārbaudi. Tas atklās infekcijas izplatības pakāpi, tas ir, tas ietekmē tikai lapas vai arī zarus, mizu, augļus. Tas ļaus izslēgt aukstās temperatūras ietekmi.

Nevar ignorēt melnos punktus uz ābolu lapām

Papildu simptomi, kas norāda uz ābeles infekciju:

  • mizas plaisas;
  • nekrotiskās zonas uz lapām, zariem, stumbra;
  • olnīcas izliešana;
  • pūstoši augļi uz zariem;
  • dzinumu izžūšana;
  • priekšlaicīga lapu krišana.

Svarīgs! Pamatojoties uz visu pazīmju kopumu, ir iespējams noteikt slimību un pareizi to ārstēt.

Tumšo plankumu cēloņi

Melni plankumi uz ābeles lapām var parādīties sēnīšu, vīrusu un baktēriju slimības attīstības rezultātā. Katru no tiem raksturo pavadošās pazīmes. Tāpēc ir jāizpēta visas iespējamās slimības, kas izraisa šādu simptomu, lai nākotnē būtu iespējams pienācīgi tikt galā ar šo slimību. Tas var būt arī uztura trūkuma dēļ.

Baktēriju apdegums, nekroze vai bakterioze

Bieža ābolu slimība, kas dārzā bieži nonāk ar jauniem stādiem. Ugunsgrēku var noteikt jau koka ziedēšanas periodā. Šajā laikā uz jaunām lapām parādās melni laukumi. Pēc tam plāksnes savērpjas un izžūst, bet tajā pašā laikā paliek uz zariem.

Slimība izplatās arī uz ziedkopām. Rezultātā viņi var kļūt melni un drupināt. Augļi ir sasieti, bet maz. Uz tiem parādās arī tumši punkti, kas vēlāk palielinās. Tāpēc āboli izžūst, bet paliek uz koka līdz ziemai. Miza cieš arī no ugunsgrēka. Tas mīkstina, uz tā parādās bālgani plankumi, līdzīgi pelējumam.

Svarīgs! Ja jūs nesākat savlaicīgu cīņu pret baktēriju apdegumiem, tad pēc 2 gadiem jums būs jāmaina visi dārza koki, un ne tikai ābeles.

Baktēriju apdegums ātri izplatās

Hlorotiska gredzenveida vieta

Šī ir vīrusu slimība. To var identificēt ar maziem gredzenveida dzelteniem plankumiem. Pēc tam tie kļūst melni, tie kļūst lielāki, bet izmēri nepalielinās. Tā rezultātā koka attīstība apstājas.

Hlorotiskā gredzena vieta ietekmē visu ābolu gaisa daļu. Slimību ārstēt ir bezjēdzīgi, tāpēc profilakses pasākumiem ir jāpievērš īpaša uzmanība.

Magnija un mangāna trūkums

Šo komponentu trūkums augsnē var būt arī iemesls melno plankumu parādīšanās uz ābeles lapām. Ar magnija trūkumu sākotnēji starp dzīslām parādās dzelteni plankumi, pēc tam tie kļūst melni. Šī elementa trūkums negatīvi ietekmē augļus. Āboli aug mazi un nav garšīgi.

Arī mangāna deficīts var izpausties ar līdzīgu simptomu. Šajā gadījumā plākšņu malas sākotnēji sāk dzeltēt, un pēc tam lapas pilnībā. Rezultātā tie kļūst melni, izžūst, nokrīt.

Magnija un mangāna trūkums rodas ābelē smilšmāla augsnē.

Kvēpu zieds

Šo sēnīšu slimību pārnēsā kukaiņi, proti, laputis. Sākumā uz ābeles lapām parādās mazi sarkanīgi punkti, un tad malas ir saritinātas, kas norāda uz kaitēkļu iebrukumu. Pēc tam visas koka plāksnes ir pārklātas ar melnu ziedu, kas atgādina kvēpus. Tas traucē fotosintēzes procesu. Tā rezultātā lapas izžūst un nokrīt.

Svarīgs! Kvēpu sēnītes barības viela ir kaitēkļu atkritumi.

Miltrasa

Šī sēnīšu slimība parādās jūnijā. To var identificēt pēc baltiem plankumiem uz lapām, kas ātri palielinās un saplūst. Tas neļauj lapām absorbēt skābekli un gaismu. Rezultātā tie kļūst melni un nokrīt.

Brūna vieta, filostiktoze

Ar šo slimību uz koka lapām sākotnēji parādās sarkanīgi plankumi, kas pēc tam palielinās un kļūst tumšāki. Barības barotne sēnei ir šūnu sula. Tas galu galā noved pie vielmaiņas procesu traucējumiem audos un izraisa nekrotisko zonu parādīšanos. Uz šī fona notiek priekšlaicīga lapu krišana.

Brūna vieta strauji izplatās mitrā, vējainā laikā.

Pirmās filostiktozes pazīmes kļūst redzamas maijā.

Sakņu apdegums

Nepareiza mēslošanas līdzekļu izmantošana var izraisīt arī melnu plankumu parādīšanos uz ābolu lapām. Bieži vien jaunos stādos parādās sakņu apdegumi. Šajā gadījumā melnās lapas sākotnēji parādās augšpusē.

Tas ir saistīts ar faktu, ka daudzi nepieredzējuši dārznieki stādīšanas bedrē ievieto svaigu kūtsmēslu. Un to izdarīt ir absolūti neiespējami, jo fermentācijas procesā tas izdala gāzes, kas novērš koka sakņu veidošanos. Turklāt tā pārkaršana notiek augstā temperatūrā, kas izraisa apdegumus.

Jūs varat ietaupīt stādu, tikai pārstādot to jaunā vietā, ievērojot visus šīs procedūras noteikumus.

Svarīgs! Augsta minerālmēslu koncentrācija var izraisīt arī sakņu apdegumus, tāpēc nedrīkst pārsniegt pieļaujamo devu.

Piena spīdums

Melni plankumi uz lapām un āboliem var parādīties arī ar pienainu spīdumu. Šī sēnīšu slimība var attīstīties uz minerālu bada fona, ar strauju temperatūras lēcienu dēļ koka sasalšanas dēļ, kā arī ar paaugstinātu skābumu augsnē. Sākumā vainaga dienvidu pusē uz lapām parādās gaiši plankumi, un pēc tam uz zariem parādās tumšs perlamutra spīdums, kas ātri izplatās.

Rezultātā slimība skar zarus un augļus, kas sāk masveidā drupināt. Ja tas iekļūst koka skeletā, tad ābele nomirst.

Svarīgs!Tikt galā ar piena spīdumu ir iespējams tikai sākotnējā attīstības stadijā.

Kraupis

Šī sēnīšu slimība skar ne tikai ābolu koku, bumbieru, bet arī citus augļu kokus. Turklāt katrā augā to izraisa atšķirīgs patogēns. Ja netiek veikti kontroles pasākumi, kraupis var iznīcināt līdz 100% ražas.

Pirmās ābolu sidra sēnīšu pazīmes var novērot, atverot lapas. Tos pārklāj ar noapaļotiem tumšiem plankumiem, kuru izmērs laika gaitā ievērojami palielinās. Nākotnē sēne pāriet uz ziediem, kā rezultātā tie neveido olnīcu.

Ar tālāku progresēšanu kreveles izplatās uz augļiem. Tā rezultātā uz āboliem parādās melni plankumi, kas atgādina kārpas.Viņi pamazām palielinās un veido lielas nekrotiskās zonas. Ietekmētie augļi aug mazi, deformējas un pārklājas ar plaisām, tos nevar ēst. Sēnes sporas pārziemo mizas plaisās.

Kašķis uzbrūk novājinātiem, novājinātiem kokiem

Pelēkā puve

Šī sēnīšu slimība ir ļoti izplatīta kaulaugu kultūrās. Pirmās pelēkā puves pazīmes var novērot vēnā, atveroties pumpuriem. Tas noved pie viņu priekšlaicīgas novīstības.

Pēc tam slimība izplatās dzinumos un lapās, uz kurām parādās melni plankumi, radot apdeguma iespaidu. Tas izraisa to izžūšanu.

Pēc tam vasarā augļiem var parādīties pelēka puve. Vēss, slapjš laiks var provocēt tā attīstību.

Ābolu mozaīka

Tā ir vīrusu slimība, kas izplatās ar koka putekšņiem un sēklām. Sākumā tas parādās kā gaiši gredzenveida plankumi uz lapām, kas pēc tam kļūst tumšāki. Tos var redzēt augšanas sezonas sākumposmā. Mozaīkai ir negatīva ietekme uz ābeles attīstību un augļiem.

Svarīgs! Mozaīku nevar apstrādāt, bet vīruss mirst gaisa temperatūrā + 37 ... + 40 grādi.

Vēlā pūtīte

Šī slimība skar ne tikai nakteņu kultūras, bet arī ābeles. Turklāt pēdējā tā iznīcina sakņu kaklu. Sākotnēji slimība sākas ar nelielu puves laukumu transplantāta zonā. Un tad tas progresē un nodara kaitējumu lielām garozas teritorijām.

Ja nav piemērotu kontroles pasākumu, vēlīnā pūtīte var izplatīties uz ābolu asinsvadu sistēmu. Tā rezultātā tas ietekmē dzinumus un augļus, kas nokrituši vai atrodas vainaga apakšējā daļā.

Svarīgs!Vēlā pūtīte sāk progresēt jūlija beigās un strauji izplatās lietainā, vēsā laikā.

Uz vielmaiņas traucējumu fona koka lapās parādās brūni plankumi, kas pakāpeniski palielinās. Ietekmētie āboli šķiet ūdeņaini, bet saglabā formu. Jūs varat pārbaudīt, vai jūs sagriezāt šādu augli. Tās iekšpusē ar šo slimību intensīvi rūsīs asinsvadi.

Vēlā drudzis izplatās gar koku no apakšas uz augšu

Stagnējošs mitrums

Melni punkti uz lapām un āboliem ir zīme, kas var liecināt par nemainīgu mitrumu augsnē. Problēma var rasties gruntsūdeņu tuvuma dēļ, kas barības vielas izskalo no sakņu sistēmas. To var atrisināt, tikai pārstādot koku uz jaunu vietu.

Ūdenstilpšana var notikt arī, audzējot ābolu māla augsnē. Tā rezultātā tiek traucēta gaisa piekļuve saknēm, un tas izraisa vielmaiņas procesu traucējumus. Šajā gadījumā sakņu apļa augšējam slānim ir jāpievieno smiltis un kūdra, 10 kg uz 1 kv. m. Jums arī jāizveido grāvis gar tā malu, lai iztukšotu lieko ūdeni.

Kā tikt galā ar šo problēmu

Ja uz lapām parādās pat mazi tumši plankumi, ir nepieciešams koka vainagu apstrādāt ar īpašiem fungicīdiem. Tas stiprinās koka imunitāti un novērsīs turpmāku slimības izplatīšanos. Bet pirms koka izsmidzināšanas jums, ja iespējams, jānoņem skartās vietas un jāsadedzina.

Tomēr šī metode nespēj pilnībā garantēt, ka slimība vairs neparādīsies. Tāpēc nākotnē no problēmas var izvairīties tikai tad, ja profilaktisko ārstēšanu veic vairākas reizes gadā sezonā.

Kādas zāles lietot

Ābolu sēnīšu un baktēriju slimību ārstēšanai varat izmantot Bordo maisījumu. Šis preparāts satur vara sulfātu, kas kaitīgi ietekmē patogēnus. Jūs to varat izmantot ne vairāk kā 5 reizes sezonā. Šajā gadījumā šķīduma koncentrācija jāmaina, lai izvairītos no apdegumiem.

Bordo maisījumam ir kontakta iedarbība, tāpēc to nomazgā lietus

Arī cīņā pret slimībām jāizmanto ķīmiskas vielas. To priekšrocība ir tā, ka tiem ir sistēmiska iedarbība un tie iekļūst visās koka daļās.Tādēļ tie nodrošina ilgstošu aizsardzību un lietus tos nenomazgā.

Efektīvas ķīmiskās vielas:

  • "Raek";
  • Horus;
  • "Ātrums".

Bet trūkums ir tas, ka tie var izraisīt atkarību no patogēniem. Tāpēc atkārtotu apstrādes laikā ķīmiskie preparāti jāmaina.

Profilaktiskas dārza procedūras

Lai novērstu melnu plankumu parādīšanos uz ābeles lapām, dārza profilaktiskā apstrāde jāveic vairākas reizes sezonā. Tajā pašā laikā ir svarīgi ievērot preparātu lietošanas kārtību, kā arī izsmidzināšanas laiku, pretējā gadījumā iztērētās pūles var nedot vēlamo rezultātu.

Svarīgs! Nepieciešama profilakse ne tikai ābelēm, bet visiem dārza kokiem.

Pavasarī

Šajā gada periodā izsmidzināšana jāveic pumpuru pietūkuma stadijā, kas parasti notiek aprīļa vidū. Pārstrādei izmantojiet 3% Bordo maisījumu vai "Horus". Jums jāizsmidzina vainags, stumbrs un sakņu aplis.

Ja tiek ievēroti profilakses noteikumi, olnīca necietīs

Vasarā

Šajā gada laikā pumpuru pagarināšanas periodā un pēc ziedēšanas jums jāizsmidzina ābele. Lai to izdarītu, izmantojiet 1% Bordo maisījumu, "Raek" vai "Speed". Ir nepieciešams apstrādāt visu koka vainagu.

Rudenī

Rudenī izsmidzināšana jāveic pēc lapu krišanas. Šajā laikā ieteicams uzklāt 3% Bordo maisījumu vai "Horus". Apstrāde šajā periodā palīdz iznīcināt ziemojošās sēnīšu sporas un palielina koka izturību pret nelabvēlīgiem ārējiem faktoriem.

Svarīgs! Papildus izsmidzināšanai rudenī jums vajadzētu noņemt un sadedzināt kritušās lapas, kā arī balināt koka stumbru un skeleta zarus.

Melni plankumi uz ābeles norāda uz problēmu. Tāpēc šo zīmi nevar ignorēt, jo tas var ievērojami pasliktināt situāciju. Galu galā, jo ātrāk tiek noskaidrots to izskata iemesls un ārstēšana tiek veikta, jo vairāk iespēju iegūt labu ražu un novērst slimības izplatīšanos visā dārzā.

viesis
0 komentārus

Telpaugi

Dārzs