Pelargonium ampelous vai ģerānijs - audzēšana un kopšana mājās

Ampeles ģerānijs jeb pelargonijs ir vispopulārākais augs puķu audzētāju vidū: iesācējiem un profesionāļiem. Šis zieds ir lieliski piemērots terases, balkonu, iekštelpu palodžu, kā arī āra zonu dekorēšanai. Ielas rotā arī kopņu pelargonijas. Pelargonium ir sulīgs ziedošs augs ar noapaļotām tumšām lapām. Geranium ampelous, kad mājās tiek veikta pienācīga aprūpe, ātri pāriet uz ziedēšanas stadiju.

Ampel pelargonium: aprūpe mājās

Lai puķe veselu gadu iepriecinātu ar veselīgu izskatu, tai ir jāizveido dzīves apstākļi. Un tam jums jāzina, ko ampelous geranium prasa (kopšana un audzēšana, saspiešana), katra augšanas perioda iezīmes.

Ampel ģerānijs

Vasaras kopšana

Pelargonijas aktīvi aug no agra pavasara līdz vasaras beigām. Šajā laikā rūpes par pelargoniju mājās sastāv no:

 • savlaicīga laistīšana. Ziedu nepieciešams samitrināt, kad substrāta augšējais slānis pamazām izžūst. Šajā jautājumā jūs varat pārspīlēt, ļoti bieži jūs nevarat laistīt, zieds par to nebūs pateicīgs. Tāpēc laistīšana vienmēr jātur kontrolē, novērojot zemi;
 • periodiska barošana;
 • satverot jaunus dzinumus un apgriežot.

Ampel pelargonium

Ziemas kopšana

Pelargonija aprūpe ziemā un vasarā ir atšķirīga. Atšķirībā no siltās sezonas, ampelous pelargonijas atpūšas aukstā laikā.

Piezīme! Šis laiks viņai ir ļoti svarīgs, jo tas, cik spēcīgs zieds būs aktīvās augšanas periodā, ir atkarīgs no tā, kā ziema paiet.

Pareiza pelargoniju kopšana ziemā ir:

 • zieda atrašanās vieta vēsā vietā (temperatūra ir apmēram 5-12 ° C);
 • izkliedēts, bet spilgts telpas apgaismojums;
 • ūdens reti, apmēram 1 reizi 2 nedēļās;
 • Pelargonija podiem jābūt pietiekami tālu no radiatoriem un citiem siltuma avotiem.

Ampelozā pelargonija audzēšanas iezīmes uz ielas

Pelargonijs jūtas lieliski gan telpās, gan ārpus tām. Tāpēc ampelous pelargonijas bieži stāda zemē. Prasības āra stādītajam ziedam paliek tādas pašas kā mājas kopšanai. Lai iegūtu sulīgu ziedēšanu un veselīgu augšanu, to nepieciešams laistīt, barot un periodiski apgriezt.

Ampel ģerānija uz ielas

Vietu izvēle

Pats svarīgākais ģerāniju stādīšanai uz ielas ir augsnes sastāvs. Tā ir labi izvēlēta zeme, kas ziedam dos spēku. Augsnei jābūt bez stāvoša gruntsūdens, tādējādi zieda saknes tiks pasargātas no sabrukšanas.

Jūsu zināšanai! Vēl viens svarīgs moments ir tas, ka ģerānijai nepatīk māla un smilšmāla augsne, tāpēc vietas ar šādu augsni nav piemērotas zieda stādīšanai.

Apgaismojums

Ampel geranium dod priekšroku ļoti gaišām vietām. Pateicoties saulei, pelargonijs sāk bagātīgi ziedēt, pretējā gadījumā pumpuri nokrīt un sāk augt tikai kāti. Ir svarīgi ņemt vērā, ka, tāpat kā daudziem citiem ziediem, ampelous pelargonijām nepatīk tiešie saules stari, tāpēc vietai jābūt mēreni apgaismotai un paslēptai no tiešiem saules stariem.

Temperatūras režīms

Ziedēšanas periodā ampelous pelargonijām jābūt siltā vietā. Vislabākā temperatūra šim ziedam ir aptuveni 18 ° C. Tomēr augs nebaidās no saaukstēšanās, tāpēc jums nevajadzētu uztraukties par ziemas periodu.

Svarīgs! Tā kā pelargonijs visbiežāk karājas lejā no katla, izšķīdinot tā lapas, ziedam jāizvēlas vieta, lai tā zari nedeformētos no vēja.

Visizplatītākie kaitēkļi un slimības

Diemžēl, tāpat kā gandrīz katrs zieds, ģerānija arī ir pakļauta dažām slimībām, dažreiz uz auga parādās pat kaitēkļi. Ar nepareizu kopšanu pelargoniju var ietekmēt pelēks pelējums, vīrusu mozaīkas, dažādas kaitīgas sēnes vai kāpuri.

Tikai ķīmiskās vielas, kuras tiek pārdotas specializētos veikalos, palīdzēs atrisināt problēmu. Bet, lai novērstu šādu ģerānijas stāvokli, ir vieglāk par to pareizi rūpēties.

Piezīme! Pārmērīga laistīšana, nepietiekams apgaismojums vai nepareizi izvēlēti mēslojumi var izraisīt infekciju.

Ampelozā pelargonija virskārta sulīgai ziedēšanai

Ziedēšanas periodā pelargonijām ir jābaro. Šajā periodā ziedam varat palīdzēt ar dažādu mēslošanas līdzekļu palīdzību, kurus augsnē pievieno visu pavasari un vasaru.

Šajā gadījumā glābšanai nāk minerālmēslu komplekss. Arī ziedu audzētāji dažreiz izmanto pienu kā virskārtu. Bet iepriekš jums vajadzētu būt uzmanīgam, tāpat kā citiem mēslošanas līdzekļiem, jums tas jāatšķaida ar ūdeni.

Pēc pienācīgas kopšanas ampelozā ģerānijas sulīga ziedēšana mājās

Svarīgs! Organiskā barošana nav piemērota ampelozām pelargonijām.

Apaugļošanas nolūkos tiek izmantotas arī tādas vielas kā fosfors, kālijs un magnija sulfāts, kas arī jāatšķaida ar ūdeni.

Krūma atzarošana un veidošana

Kas ir ģerāniju atzarošana? Šo jautājumu visbiežāk uzdod dārznieki iesācēji, jo puķe tik un tā aug, kāpēc gan to nolauzt? Pelargonija atzarošana ir nepieciešama, lai krūms būtu glīts. Tas arī palīdz ziedam netērēt papildu enerģiju, izstiepjot nevajadzīgu garumu. Tādējādi augs visu enerģiju atdod ziediem un sulīgām lapām. Turklāt, apgriežot, iegūst spraudeņus ziedu pavairošanai.

Atzarošana

Svarīgs! Atzarošanu var veikt tikai uz jau nobrieduša krūma. Ar šo ziedu formas veidošanas metodi var sabojāt jaunus augus.

Viss par pelargonija atzarošanu un saspiešanu

Galvenā atšķirība starp atzarošanu un saspiešanu ir tā, ka pirmā iespēja tiek uzskatīta par dramatisku augu pārveidošanas veidu, kad tiek noņemti veseli zari. Tas ir nepieciešams, lai zieds veidotos krūma formā, pretējā gadījumā, ja atzarošana netiks veikta un ziedam ļaus augt tā, kā vēlas, zari pagarināsies, un pats augs uzsāks minimālo ziedu skaits.

Otrajā gadījumā tiek saspiesti tikai kātu gali, proti, augšanas punkti. Šīs metodes priekšrocība ir tāda, ka saspiešanas vietā pēc kāda laika parādās nevis viens, bet vairāki jauni dzinumi. Tādā veidā jūs varat sasniegt lielāku zieda krāšņumu un kuplumu.

Vissvarīgākais, apgriežot un saspiežot:

 • izmantojiet pareizos rīkus. Augu apgriešanai ir piemērots tikai ass rīks, kas nevajadzīgi nekaitēs ziedam;
 • pirms procedūras nomazgājiet vai dezinficējiet rokas, lai ziedu neinficētu ar slimībām.

Pirms katras ziemošanas jums jāapgriež augs. Tādējādi pelargonijas spēs saglabāt savu spēku aukstajā sezonā un lieliski ziedēt pavasarī.

Savukārt saspiešana ir procedūra, kuru vislabāk veikt ziemas beigās vai agrā pavasarī, taču nav aizliegts krūmu veidot nākamajā laikā, kad augs jau zied.

Svarīgs! Ja uz zieda ir slimi dzinumi, tad to satveršana ir bezjēdzīga.Šajā gadījumā labāk ir sagriezt zaru. Tas saglabās pārējo veselību.

Pats audzē pelargoniju

Zieda audzēšana vienmēr ir aizraujošs process, it īpaši, ja augs sākotnēji nav iegādāts veikalā, bet gan stādīts pats. Pelargoniju audzēšanu var veikt, pavairojot augu ar spraudeņiem vai izmantojot sēklas.

Dīgtspēja

Audzēšana no sēklām

Pelargonija sēklu dīgtspējai periods no decembra līdz aprīlim tiek uzskatīts par vislabvēlīgāko. Procedūra sastāv no vairākiem posmiem:

 1. Augsnei tiek izmantots kūdras, sfagna, dārza augsnes un smilšu maisījums.
 2. Gatavā augsne ar sēklām jāsamitrina un jānovieto zem plēves, lai izveidotu sava veida siltumnīcu.
 3. Labā apgaismojumā ir vērts uzglabāt puķu podu ar sēklām. Telpas temperatūrai jābūt 22–24 ° C. Šādos apstākļos sēklas sāk dīgt apmēram nedēļā.
 4. Pēc 3 nedēļu gaidīšanas jūs varat izvēlēties diedzētās sēklas.

Kā izaugt no spraudeņiem

Lai izplatītu pelargoniju ar spraudeņiem no gatavā krūma, jums jāsamazina zars. Vislabāk to izdarīt vasarā. Kātiņš var dot saknes ūdenī vai tieši zemē. Pēc tam, kad asni ir iesakņojušies un parādījušās vairākas lapas, ieteicams iekniebt. Tātad krūms pamazām augs un kļūs lieliskāks. Ja jūs pareizi rūpējaties par spraudeņiem, pēc gada asns priecēs jūs ar ziediem.

Pelargonija transplantācija

Transplantācija ļoti ietekmē zieda veselību. Vislabāk to veikt agrā pavasarī. Šī procedūra tiek veikta visbiežāk, lai palielinātu vietu ziedam. Tādējādi pārstādīšanai labāk piemērots pods, kura diametrs ir 1,5-2 cm lielāks nekā iepriekšējais. Pelargonija stādīšanai nepieciešama precizitāte un piesardzība, tāpēc jums vajadzētu būt uzmanīgiem.

Svarīgs! Jaunā katla apakšā jums jāuzliek keramzīts, lai liekais mitrums nepaliktu, bet iztvaikotu.

Pašdarināts ampelozais pelargonijs kļūst par vienu no iecienītākajām mājsaimnieču puķēm ne tikai tāpēc, ka tas zied ļoti skaisti, bet arī tāpēc, ka ir neprasīgs. Lai zieds vienmēr paliktu sulīgs un skaists, jums vienkārši jābūt uzmanīgam un jāievēro vienkārši, bet svarīgi pelargoniju noteikumi.

viesis
0 komentārus

Telpaugi

Dārzs